Vyberte stránku

Přátelé chci s vámi sdílet, co ke mně v pátek 18.12.2020 po meditaci Mandala přišlo:
je to z knihy Osho na každý den 365 meditací
69. Ovládání
Život je mimo vaši kontrolu. Můžete si ho užívat, ale nemůžete ho ovládat. Můžete ho žít, ale nemůžete ho ovládat. Můžete ho protančit, ale nemůžete ho ovládat.
Je zvykem říkat, že dýcháme, ale není to pravda – to život dýchá za nás. My si však stále myslíme, že je to naše zásluha, a z toho vznikají problémy. Jakmile převezmete kontrolu, přílišnou kontrolu, nedovolíte životu, abyste ho mohli žít. Máte příliš mnoho podmínek a život žádnou z nich nemůže splnit.
Život můžete žít jen v případě, že ho přijímáte zcela bezpodmínečně; když jste ochotni ho uvítat v jakékoliv podobě. Ale člověk, jenž chce všechno ovládat, neustále život žádá, aby přicházel v určité podobě a splňoval jisté podmínky – ale život tohle nezajímá, a proto tyhle lidi míjí.
Čím dříve se zbavíte limitů ovládání, tím lépe, protože ovládání vychází z mysli. A vy mysl přesahujete. Malá část se snaží získat kontrolu, snaží se diktovat. Život plyne dál a vy zůstáváte pozadu a jste frustrování. Logika mysli říká: ” Hele , tys to pořádně neovládl, a proto jsi neuspěl, takže musíš mít větší kontrolu.”
Ale pravý opak je pravdou. Lidé nezvládají spoustu věcí právě proto, že chtějí mít příliš velkou kontrolu. Buďte jako divoká řeka a zjistíte, že to, o čem jste ani nesnili, ani jste si to nedokázali přestavit a v co jste ani nedoufali, je hned za rohem, je to na dosah. Musíte však nastavit dlaň a nejít životem se zaťatou pěstí, protože to by byl život plný ovládání. Žijte život s otevřenou dlaní. Máte k dispozici celou oblohu, tak se nespokojujte s málem.